MSJ 2011    MSJ 2012    MSJ 2013    MSJ 2014    MSJ 2015    NHL    KHL

MSJ 2016: Fíni ovládli domáci šampionát, Američania získali bronz

Utorok, 05.01.2016 / Autor: Jozef Struhár
Fínsko sa po ročnej prestávke vrátilo na piedestál juniorského hokeja. Druhý titul majstrov sveta za ostatné tri roky získalo na domácom ľade, keď vo finálovom zápase porazilo Rusko 4:3 po predĺžení. Bronz putoval do Spojených štátov amerických.

Finále: Rusko - Fínsko 3:4 PP (1:0, 0:0, 2:3, 0:1)

Góly: 5. Kamenev (Provorov, Lazarev), 42. Svetlakov, 60. Svetlakov (Provorov, Rykov) – 41. Laine (Aho, Puljujärvi), 51. Aho (Puljujärvi, Laine), 58. Rantanen (Saarijärvi, Kalapudas), 62. Kapanen (Saarela)

Atraktívne finále vyvrcholilo v predĺžení, v ktorom o zisku zlatých medailí pre fínsky tím rozhodol Kapanen. Rusi v zápase dlho viedli, keď sa už v piatej minúte presadil Kamenev počas presilovej hry. Fíni sa snažili vyrovnať, ale diváci na gól čakali až do tretej tretiny. V jej úvodnej minúte vypukla v Hartwall Arene radosť, keď na 1:1 vyrovnal Laine. Nerozhodný stav však nevydržal dlho a už o minútu neskôr obnovil vedenie ruského tímu Svetlakov. Domácim Fínom sa podarilo opäť vyrovnať v 51. minúte vďaka presnému zásahu Aha. Radosť v hale bola ešte väčšia, keď sa v 58. minúte presadil Rantanen a "Suomi" po prvýkrát v zápase viedli. V závere to ruský tím skúsil bez brankára a vyplatilo sa. Predĺženie vynútil len sedem sekúnd pred koncom tretej tretiny Svetlakov. V nadstavenom čase sa hralo len do druhej minúty a Fíni mohli oslavovať.

Kahkonen prispel k sladkému triumfu 22 zákrokmi. Kým v semifinále dostal v bráne Ruska priestor Samsonov, vo finále padla voľba opäť na Georgijeva, ktorý v záverečnom zápase zastavil 25 striel. Rusi získali medailu na šiestom šampionáte po sebe, Fíni získali štvrtý titul vo svojej histórii a druhý na domácom ľade. Doma turnaj vyhrali už len dve iné krajiny - Kanada päťkrát a Rusko raz.

Pozri aj:
Puljujarvi najužitočnejším hráčom turnaja
Konečné poradie + skupiny MSJ 2017

O 3. miesto: Švédsko - USA 3:8 (2:2, 0:4, 1:2)

Góly: 18. Lagesson (Kempe), 19. Grundström (Eriksson, Karlsson), 59. Holmström (Lindblom, Kempe) – 12. Bjork (Dvorak, Milano), 16. Tkachuk (Werenski, Matthews), 23. Boeser (Borgen, Thachuk), 25. Donato (Carlo, Maccinis), 37. Bjork (Milano, Dvorak), 40. Carlo (Schmaltz, Hitchcock), 44. Donato (Macinnis), 52. Tkachuk (Schmaltz)

Prekvapujúco jednoznačný. Tak by sa dal dvoma slovami opísať boj o tretie miesto na juniorských majstrovstvách sveta. Získali ho Američania, ktorí porazili Švédov hladko 8:3. Zámorskí hráči už po 16 minútach mali veľmi dobre nakročené k bronzu, keď ich Bjork s Tkachukom poslali do dvojgólového vedenia. To však švédsky tím zmazal ešte pred prvou prestávkou, keď sa v rozmedzí jednej minúty presadili Lagesson a Grundström. Po prvej tretine bolo všetko otvorené, no po druhej už nie. V nej totiž Američania strelili štyri góly, na ktoré hráči v žltom nedokázali odpovedať. Postupne sa presadili Boeser, Donato a Bjork. V tretej tretine už hrali Švédi odovzdane a mužstvo Rona Wilsona si vedenie ešte rozšírilo. Z gólov sa tešili Donato a Tkachuk. V závere ešte Švédi stav skorigovali, keď sa minútu a pol pred koncom presadil Holmström. Nedeljkovic prispel k výhre 34 zákrokmi, kým Sandström inkasoval šesť gólov z 29 striel. Spojené štáty americké získali prvú medailu od roku 2013, keď sa stali majstrami sveta. Švédsko skončilo štvrté druhýkrát po sebe.