MSJ 2011    MSJ 2012    MSJ 2013    MSJ 2014    MSJ 2015    NHL    KHL

MSJ 2016: Slovensko podľahlo Rusku tesne 1:2

Štvrtok, 31.12.2015 / Autor: Jozef Struhár
Slovenskí reprezentanti do 20 rokov odohrali na svetovom šampionáte juniorov svoj posledný zápas v skupinovej fáze. Reprezentácii Ruska podľahli tesne 1:2. Rusi boli lepší, hoci nehrali s plným nasadením.

Rusko – Slovensko 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Góly: 16. Lauta (Mikulovič, Provorov), 30. Rykov (Polunin, Kraskovskij) - 36. Jaroš (Sukeľ)
Strely na bránu: 27:21 (7:9, 15:6, 5:6), trestné minúty: 14:8, rozhodcovia: Nord (SWE), Sylvain (CAN) – Kaderli (SUI), Sormunen (FIN).

K prvému zakončeniu v zápase sa dostali Rusi, ale nešlo o nič vážne. V prvých minútach sa favorit dostával do zaujímavých situácií, ale Húska si prvý vážnejší zákrok pripísal až v šiestej minúte. V prvej desaťminútovke sa hralo veľmi plynulo. V 11. minúte sa Surový dostával do veľkej šance, ale Kuzmenko mu zabránil lepšiemu zakončeniu faulom. K zakončeniu sa počas presilovky dostali Paločko a Jaroš, ale neskórovali. V 14. minúte musel byť opäť v strehu aj slovenský brankár. Rusi sa usadili v pásme a v 16. minúte otvoril skóre zápasu Lauta. Tri minúty pred koncom bol vylúčený Voronkov a Slovensko hralo druhú presilovku. Tá nám dobre nevychádzala, ale v jej strede sa nechal vylúčiť Korškov a 40 sekúnd sme mohli hrať presilovku o dvoch hráčov. Lešťan a Šiška sa dostali do dobrých šancí, Šiška sa už pri hre piatich proti štyrom trafil tyčku, ale do prestávky sa už stav nezmenil.

V druhej tretine Slováci dohrávali posledných 24 sekúnd presilovky, ale Rusi sa uistili, že počas nich nekapitulovali. Následne sa začali hrnúť opäť aj dopredu. V 24. minúte ich však opäť poslal do štyroch Dergačjov. Slovensko ani štvrtý faul „zbornej" nepotrestalo. Nevytvorilo si ani príležitosť na skórovanie. V 27. minúte Lauta vysunul do úniku Kaprizovova, ale Húska svojich spoluhráčov podržal. V strede tretiny najskôr Húsku podržala tyčka, no rozhodeného brankára následne prekonal Rykov, ku ktorému sa dostal vyhodený puk. Krátko po góle dostali Rusi šancu hrať aj presilovku. V nich sú na šampionáte veľmi úspešní, ale pri vylúčení Bondru neskórovali. Vytvorili si však pár nepríjemných šancí. Ku koncu početnej prevahy sa nechal vylúčiť Korškov, a tak sa 24 sekúnd hralo vo štvorici na každej strane. Nasledovala presilovka, ktorú Slovensko opäť nevedelo využiť. Romančik sa v 35. minúte dopustil nedovoleného bránenia a hráči v červenom dostali šancu zvýšiť svoje vedenie počas presilovky. Húska mal už na úvod oslabenia čo robiť. Poluninovu tutovku zneškodnil a podržal aj pri ďalších dvoch šanciach Ruska. To 18 sekúnd pred koncom presilovky išlo opäť do štvorice. Hneď po následnom vhadzovaní, ktoré vyhral Sukeľ, skóroval Jaroš. Slováci tak mali šancu počas následnej presilovky stav vyrovnať. Viac šancí si však počas nej vytvoril súper. Po strele Provorova dokonca zazvonila tyčka. Do druhej prestávky sa už stav nezmenil, hoci Kamenev mal ešte ku koncu jednu šancu.

Rusi vstúpili aj do tretej tretiny aktívnejšie a v 43. minúte sa takmer dostali do veľkej šance. Tú mal v nasledujúcej minúte obranca Černák po prihrávke Pospíšila. Slováci sa osmeľovali smerom dopredu a v 46. minúte boli ukrátený o presilovú hru. O minútu neskôr im to však „pani Šťastena" vrátila, keď strela Pulininova skončila na tyčke. Rusi znovu pohrozili v 49.minúte, v ktorej musel previesť zákrok aj Georgijev. V 50. minúte sa faulu dopustil Moravčík, ktorého hákovanie Rusi gólom nepotrestali. Ich tlak však pokračoval aj pri hre v plnom počte. K väčším šanciam sa však nedostávali. Od 56. minúty hralo Slovensko ďalšiu presilovú hru po tom, čo Lazarev vyhodil puk mimo ihriska. Ani túto príležitosť však nevyužilo. Po návrate Lazareva sa dostal do šance Surový a následne došlo k nepeknej kolízii Černáka s Kochom, ktorý mal následne zrejme vyrazený dych. Šťastie mal však Černák, ktorého tvár minuli korčule Kocha len o pár centimetrov. Slováci sa snažili o vyrovnanie, ale minútu a pol pred koncom fauloval Sloboda a Rusi mali výhodu presilovej hry. Tridsaťdva sekúnd pred koncom si zobral Ernest Bokroš oddychový čas, ale stav sa už nezmenil.

Za najlepších hráčov zápasu boli vyhlásení Artur Lauta z tímu Ruska a Matúš Sukeľ zo slovenského mužstva. Po zápase zostalo Slovensko v skupine B s trojbodovým ziskom. O štvrtom mieste bolo už rozhodnuté pred štvrtkovým duelom. Ten štvrťfinálový odohrajú Slováci v sobotu proti Švédsku.

Ernest Bokroš, tréner Slovenska: „Aj keď to bol zápas, ktorý z nášho pohľadu už nič neriešil, chlapci ho odohrali veľmi dobre. Výsledok je pre nás priaznivý a teší ma aj to, že sa nám nikto nezranil pred dôležitým štvrťfinálovým zápasom so Švédskom, keďže sme prišli o centra Sádeckého. Stále to je tá istá pesnička – nevyužívame presilové hry. Mrzí ma, že sme nevyužili hlavne tú o dvoch hráčov, ale aj piatich proti štyrom. Z toho si musíme vziať ponaučenie. V hre piatich proti piatim si Rusi strážili výsledok a nakoniec duel aj vyhrali. Teraz sa zbalíme a presťahujeme do druhej haly, kde budeme hrať štvrťfinále. Záver tohto dňa bude normálny, bez osláv. Sme na majstrovstvách sveta a preto žiadne oslavy nehrozia. Sústredíme sa na Švédov, ktorých chceme zaskočiť.“

Zostava Slovenska: Húska (Škorvánek) – Sloboda, Jaroš, Koch, Černák, Moravčík, Ivanič, Romančík, Maier – Paločko, Milý, Sukeľ – Šiška, Hrušík, Lešťan – Briestenský, Huňa, Surový – Bondra, Pospíšil.

Zostava Ruska: Georgijev (Samsonov) – Rykov, Žuľdikov, Bojkov, Provorov, Sergejev, Šaripzjanov, Mikulovič, Voronkov – Kraskovskij, Polunin, Korškov – Svěčnikov, Lazarev, Kameněv – Světlakov, Kaprizov, Kuzmenko – Fazlejev, Lauta, Dergačjov.