MSJ 2011    MSJ 2012    MSJ 2013    MSJ 2014    MSJ 2015    NHL    KHL

MSJ 2016: Slováci sa potrápili, ale Bielorusov zdolali

Nedeľa, 27.12.2015 / Autor: Jozef Struhár
Slovenskí reprezentanti do 20 rokov zahájili svoje pôsobenie na juniorskom svetovom šampionáte súbojom proti Bielorusku. Vyhrali ho 4:2.

Bielorusko - Slovensko 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)

Góly: 12. Malinovskij (Suško, Černikov), 23. Vasilčuk (Belevič, Karaban) – 7. Koch (Sukeľ, Šiška), 33. Lešťan (Surový), 41. Hrušík (Paločko), 60. Šiška (PB)
Strely: 26:39 (9:13, 11:13, 6:13), Trestné minúty: 10:4, Divákov: -.

Slovensko vyhralo úvodné vhadzovanie, ale prvé tri strely na bránu si pripísali Bielorusi. V úvode sa hralo bez prerušenia až do piatej minúty, keď Adam Húska musel riešiť zapeklitú situáciu po tom, čo vyrazil pôvodnú strelu len na hokejku súpera. Následne sa do dobrej šance dostal aj Radovan Bondra, no Kulbakov si pripísal prvý zákrok a jeho strelu zneškodnil. V siedmej minúte, pri avizovanom vylúčení, však už nestačil na strelu od modrej Patrika Kocha. Bielorusi nepríjemne ohrozili Húsku v deviatej minúte a vzápätí sa do úniku dostal aj Pospíšil. Toho sekol Kulbakov, a tak sa mladí Slováci dočkali prvej presilovky. Paločko sa v úvode presilovky dostal do šance, ale zoči-voči brankárovi v červenom neuspel. V druhej polovici sa snažil trikrát o gól aj Jaroš, ale stav sa nemenil a Bielorusi napokon oslabenie prežili. V 12. minúte sa usadili v útočnom pásme, následne sa Malinovskij dostal k puku nikým nechránený pred brankárom a z dorážky vlastnej strely vyrovnal stav na 1:1. Slováci sa snažili odpovedať, ale príležitosti Jaroša, Paločka i Bondru Kulbakov poľahky zneškodnil. Aktivita priniesla svoje ovocie a od 14. minúty hrali naši druhú presilovú hru. Tá im však vôbec nevyšla. Tri a pol minúty pred koncom sa obaja brankári prezentovali po jednom rutinnom zákroku. Húska pridal jeden aj o necelú minútu neskôr. Minútu a pol pred koncom tretiny mal veľkú šancu Huna, ale puk nenadvihol a z Kulbakova urobil hrdinu. Zakrátko sa do dobrej šance dostali aj rýchli Bielorusi. V poslednej minúte na seba zobral zodpovednosť Černák, ale jeho prienik úspešne neskončil a stav sa už nemenil.

V úvodnej minúte druhej tretiny sa prvého faulu dopustil aj hráč slovenského výberu. Na dve minúty za držanie si sadol na trestnú lavicu Černák. Hneď v úvode presilovky trafili Bielorusi tyčku. V druhej polovici presilovky sa usadili v pásme a Vasilčuk poslal prvýkrát svoj tím do vedenia. Naši sa snažili odpovedať, ale dopustili sa chyby a štyria Bielorusi išli na dvoch Slovákov. Húska tentokrát svoj tím podržal. Slovenskí hráči si aktivitou vypýtali faul súpera, a tak od štvrtej minúty hrali ďalšiu presilovku. Ani tú nevyužili. V siedmej minúte sa dostal do vyloženej šance slovenský hokejista, ale trafil len súperovho brankára. Naši boli aktívnejší a pri jednom z prienikov bol faulovaný Hrušík. Presilovku zahrali lepšie, ale opäť ju nevyužili. Najväčšiu šancu v závere spálil Sloboda. Netrvalo však dlho, aby vyrovnali. V 33. minúte Bielorusi zaváhali pri rozohrávke a po prihrávke Surového vyrovnal na 2:2 Filip Lešťan. Po inkasovanom góle ožili Bielorusi a usadili sa v útočnom pásme. Slovenskí hráči mali veľké problémy a miestami to vyzeralo, ako keby hrali v oslabení. Tri minúty pred koncom druhej tretiny sa na dlhší čas usadili v útočnom pásme už aj Slováci. Na to tréner Bieloruska zareagoval oddychovým časom. Dve minúty pred koncom sa prezentoval Kulbakov efektným zákrokom lapačkou proti zakončeniu Paločka. Na druhej strane sa do dobrej šance dostal Černikov. Pred koncom tretiny ešte vyskúšal pozornosť súperovho brankára Sádecký. Aj po druhej tretine sa však išlo do šatní za nerozhodného stavu.

Vstup do tretej tretiny vyšiel Slovákom najlepšie. Po pokazenej prihrávke Bielorusov sa vhadzovalo pred ich brankárom, Paločko vyhral vhadzovanie a okamžitou strelou príklepom uspel Hrušík. Po góle boli naši iniciatívnejší smerom dopredu a prezentovali sa aj dvoma peknými akciami. V 46. minúte spálil veľkú šancu Lešťan. Toho neskôr nepríjemne narazil na mantinel pri striedačke bieloruský hráč. V tom istom čase došlo ku striedaniu brankárov na strane Bieloruska. Do bránkoviska sa postavil Verbickij, ktorého naši veľmi rýchlo privítali zakončením. V 49. minúte sa po individuálnom prieniku dostal k zakončeniu Pospíšil, ktorého strelu ešte dorážal Jaroš. Neúspešne. Aj bieloruskí hráči sa snažili a robili problémy, hoci k väčšej šanci sa nedostávali. Ich prípadné zakončenia Húska likvidoval bez problémov. V 53. minúte po dlhšej dobe predviedli kolotoč aj slovenskí hráči. Pri následnom prerušení hry sa do brány Bielorusov vrátil Kulbakov. Bokun v 54. minúte fauloval Bondru a Slovensko dostalo šancu konečne streliť gól aj pri početnej prevahe. Nevyužilo ju a, navyše, sa počas nej dostali Bielorusi do prečíslenia dvoch proti jednému. Húska svojich spoluhráčov podržal. Hráči v červenom dostali tri minúty pred koncom výbornú šancu vyrovnať skóre, keď sa faulu dopustil Sukeľ. V poslednej minúte Bielorusi hrali už bez brankára, ale ku zvratu im to nepomohlo. Slovensko dalo technický gól na 4:2, keď sa do brány snažil zo striedačky vrátiť brankár Kulbakov. Ešte sa pritom aj zranil.

Za najlepšieho hráča slovenského tímu bol vyhlásený kapitán Christián Jaroš, kým na druhej strane to bol brankár Ivan Kulbakov.

Ernest Bokroš, tréner Slovenska: „Pre nás to bolo veľmi ťažké stretnutie. Všetci sme si uvedomovali, že len víťazstvo nad Bieloruskom nás priblíži k postupu do štvrťfinále. Prežívali sme neľahké chvíle, keď sme prehrávali 1:2. Vtedy chlapcom viac pracovali hlavy a aj nohy sme mali ťažšie. Našťastie sme výsledok tromi gólmi otočili a pripísali si veľmi dôležité tri body. Sme za ne radi. Okamžite po zápase sme začali s regeneráciou a prípravou na zápas s Českom, ktorý sa začne už o jednej popoludní. Minulý rok sme ich stopli vo štvrťfinále, takže nás budú chcieť zdolať.“

Zostava Slovenska: Húska (Škovránek) – Sloboda, Jaroš (C), Koch, Černák (A), Moravčík, Romančík, Maier – Paločko, Milý, Sukeľ (A), Šiška, Bondra, Hrušík – Huna, Sádecký, Pospíšil – Briestenský, Surový, Lešťan.

Zostava Bieloruska: Kulbakov (od 46. do 53. Verbickij) – Falkovskij, Gončarov (C), Romanovič, Bokun, Tabolin, Vorobej, Suško – Šarangovič, Bujnickij, Karaban – Veremjov, Belevič, Vasilčuk – Bobko, Černikov, Malinovskij – Filippovič, Busko, Aljaxandr Pacenkin – Alexej Pacenkin.

Skupina

Dánsko – Švajčiarsko 2:1 (0:1, 0:0, 1:1)

Svoju premiéru na turnaji absolvovali v nedeľu Dáni, ktorí sa pripravili na súboj proti Švajčiarsku veľmi dobre. V zápase boli z favorizovaným celkom vyrovnaným súperom a napokon aj vyhrali 2:1. A v celku zaslúžene. Po prvej tretine síce po góle Roda prehrávali, no dvoma gólmi v priebehu piatich minút úvodu tretej tretiny stav otočili O výhru sa postarali Nielsen a From, kým Lillie pomohol 22 zákrokmi. Švajčiar Van Pottelberge čelil 22 strelám a jeho tí má po úvodných dvoch dueloch na konte nulu. Pred sebou má zápasy proti Kanade a USA, a tak sa zrejme nevyhne bojom o záchranu.