MSJ 2011    MSJ 2012    MSJ 2013    MSJ 2014    MSJ 2015    NHL    KHL

MSJ 2016: Slováci neskórovali, s Čechmi prehrali 0:2

Pondelok, 28.12.2015 / Autor: Marek Kantorík
Slovenskí reprezentanti do 20 rokov nastúpili o 13. hodine nášho času na druhý zápas na juniorskom svetovom šampionáte. Ich súpermi sú Česi.

Slovensko - Česko 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Góly: 37. Pastrňák (Zbořil, Kaše), 52. Lakatoš (Hronek)

Českí hokejisti začali zápas aktívnejšie, no do gólovej šance sa nedostali. V šiestej minúte bol v ľavom kruhu sám Sklenička, ale prestrelil Húskovu bránku. Následne vylúčili rozhodcovia Lešťana a súper mal prvú početnú výhodu. Pár sekúnd po jej skončení mali Česi veľkú šancu, ale netrafili odkrytú časť bránky. V polovici tretiny sa dostali k slovu aj naši reprezentanti. Sukeľ vša nedorazil Kochovu strelu až do bránky. O chviľu sa Slováci dostali do prečíslenia 3 na 1. Lešťan však neprihral, zobral to na seba a minul bránku. Na druhej strane sa dostali do prečíslenia aj Česi, no Lakatošovu strelu vyrazil Húska. V závere mohli skórovať Slováci. Kapitán Jaroš však trafil pravú žŕdku Vaněčkovej bránky. V prvej tretine hrali oba tímy vo vysokom tempe. Strelecky aktívnejší boli Česi, ktorí zaznamenali desať striel. Slováci si pripísali len dva strelecké pokusy.

Hneď v úvode druhej časti sa dostal do obrovskej šance Milý. Sám pred bránkou však neskóroval. Ďalšiu šancu si Slováci vypracovali v presilovej hre. Po Jarošovej strele zachránila Čechov opäť konštrukcia bránky. V ďalšej početnej výhode sa snažil prekonať Vaněčka aj Milý. Ani on však neuspel. V závere druhej tretiny hrali Česi dve presilové hry. V tej najskôr takmer inkasovali, keď Bondra využil zaváhanie obrany a sám sa rútil na brankára. Otvárací gól však nestrelil. A tak prišiel trest. Česi sa dostali do útočného pásma, k puku sa dostala ich posila z NHL Pastrňák, ktorý strelou zápästím prekonal Húsku. V ďalšej početnej výhode predviedol slovenský brankár skvelý zákrok po delovke Chlapíka.

Začiatok tretieho dejstva patril Čechom, ktorí boli omnoho aktívnejší ako náš tím. Ten si prvú vážnejšiu šancu vypracoval až v 48. minúte, keď Paločko vystrelil z ľavého kruhu. Vaněček ale jeho pokus zlikvidoval. V 52. minúte pridali Česi druhý gól. Húska najskôr vyrazil puk na Lakatoša, od ktorého sa puk dostal k Černákovi a od jeho korčule za bránkovú čiaru. Kontaktný gól mohol pridať Šiška, ale v zakončení tesne minul českú bránku. Na druhej strane poskakoval puk na našej bránkovej čiare. Sloboda ho však odpálil preč. Tri minúty pred koncom sa Húska vyznamenal pri strele Špačeka, ktorému nedovolil pridať tretí český gól. V závere už Slováci nedokázali dostať súpera pod tlak a Česi sa tešili z prvého víťazstva na turnaji. Najlepšími hráčmi zápasu sa stali brankári Adam Húska a Vítek Vaněček.

Slovensko odohrá najbližší zápas v stredu s domácim Fínskom (17:00).

Ernest Bokroš, tréner Slovenska: „Čo sa týka hry, neodohrali sme zlé stretnutie. Po náročnom zápase s Bieloruskom sme boli na tom dobre po kondičnej aj taktickej stránke. Jediné, čo nám chýbalo, boli opäť góly. S týmto problémom sme sa borili už aj v našej najvyššej súťaži a ukázalo sa to aj v dueli s Českom. Na českú bránku sme vystrelili osemnásť striel, ale ani jedna neskončila v sieti, čo ma mrzí. Rovnako nám nevyšli ani presilové hry. Som spokojný s disciplínou, ale určite musíme byť efektívnejší v koncovke. Zrejme nám chýbal podobný impulz ako Čechom, ktorým prišiel Pastrňák a strhol kolektív. My, na nešťastie, takého hráča nemáme. V utorok máme na programe doobeda jeden tréning a po ňom sa rozhodneme, ako vyplníme chlapcom čas."

Zostava Slovenska: Húska (Škovránek) – Sloboda, Jaroš (C), Koch, Černák (A), Moravčík, Romančík, Maier – Paločko, Milý, Sukeľ (A) – Šiška, Pospíšil, Hrušík – Bondra, Huna, Sádecký – Briestenský, Surový, Lešťan

Zostava Česka: Vaněček (Stezka) – Sklenička, Mašín (C), Zbořil, Ščotka, Mikliš, Hronek – Pastrňák (A), Špaček, Smejkal – Chlapík, Lakatoš, Kaše (A) – Stránký, Veselý, Tomášek – Voženílek, Ordoš, Šoustal

Fínsko – Rusko 4:6 (2:1, 1:4, 1:1)

Domáci tím vyhrával v úvode druhej tretiny 3:1, ale hostia otočili zápas štyrmi gólmi v priebehu sedem a pol minúty a pripísali si druhé víťazstvo na turnaji. O výhre Rusov 6:4 rozhodol v 37. minúte Polunin. Z jeho spoluhráčov skórovali Kaprizov, Krasovskij i Kamenev v presilovkách, Svetlakov vo vlastnom oslabení a skóre duelu uzavrel Fazlejev. Provorov a Lazarev asistovali dvakrát, Korškov trikrát. Georgieva z 32 striel prekonali dvakrát Saarela, raz trojbodový Laine a Aho. Puljujarvi nazbieral tri asistencie, Vehvilainen inkasoval všetky góly z 25 striel. Rusi vedú skupinu B s piatimi bodmi.

Skupina A:

Švédsko – USA 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Oba tímy vyhrali prvé zápasy na turnaji. Švédi deklasovali Švajčiarov 8:3, zatiaľ čo Američania zdolali v zámorskom derby Kanaďanov 4:2. V dnešnom dueli však padol len jeden gól. Postaral sa oň Švéd Alexander Nylander v úvode druhej tretiny. Skvelý výkon podal brankár Linus Söderström, ktorý chytil všetkých 46 striel. Aj vďaka nemu ukončili Švédi dvadsaťročnú sériu prehier s Američanmi na juniorských MS. Od roku 1996 totiž „Tre Kronor" prehrali dvanásťkrát za sebou.

Kanada – Dánsko 6:1 (1:1, 4:0, 1:0)
Dáni dlho odolávali obhajcovi titulu a v 13. minúte dokonca viedli po góle Trua. McDonald však zvyšných desať striel chytil, pričom v tretej tretine nečelil ani jednej. Kanada prestrieľala súpera pomerom 58:11 a zdolala ho hladko 6:1. Len 63 sekúnd po otváracom góle vyrovnal stav Beauvillier. V druhej tretine sa potom presadili Quenneville, Barzal, Crouse a Marner, v tretej potvrdil triumf favorita Strome. Marner, Strome a Barzal pridali po asistencii, kapitán Point ich nazbieral dve. Seldrup inkasoval šesťkrát, ale aj tak urobil 52 zákrokov. Najviac, 21, v prostrednej tretine. Kanaďania získali prvé tri body na turnaji.