MSJ 2011    MSJ 2012    MSJ 2013    MSJ 2014    MSJ 2015    NHL    KHL

MSJ 2016: Slovensko na záver šampionátu podľahlo Švédsku 0:6

Sobota, 02.01.2016 / Autor: Jozef Struhár
Slovenskí juniori sa v sobotu na majstrovstvách sveta dočkali štvrťfinálového zápasu. Proti Švédsku tento rok neprekvapili a prehrali vysoko 0:6.

Švédsko – Slovensko 6:0 (2:0, 1:0, 3:0)

Góly: 6. Eriksson Ek (Forsbacka-Karlsson), 12. Lindblom (Holmström, Kempe)(PP), 31. Ehn (Looke), 44. Kempe (Holmström, Englund), 46. Looke (Forsbacka-Karlsson)(OS), 57. A. Nylander (Timashov)
Strely: 55:17 (17:5, 18:6, 20:6), trestné minúty: 12:14, rozhodcovia: Ansons (LAT), Sylvain (CAN) – Otmachov (RUS), Waldejer (NOR).

Slováci nastúpili do zápasu bez zranených Černáka a Sádeckého. Prvú šancu zápasu mali Švédi, ktorí sa od úvodného vhadzovania hrnuli vpred a boli veľmi nebezpeční. V prvej päťminútovke prestrieľali Slovensko 8:0. V šiestej minúte už jedna skončila aj v bráne. Po vyhranom buly Forsbacka-Karlssona prestrelil Húsku Eriksson Ek. Aj po góle pokračovala prevaha Švédov, hoci Slováci sa snažili hrať o trochu ofenzívnejšie. V 10. minúte vylúčili rozhodcovia prvého hráča a výhodu presilovky malo Slovensko. Po minúte a pol bez väčšej šance sa faulu dopustil Lešťan a následne hrali v presile aj hráči v žltom. Holmström mal sľubnú šancu, ale trafil len bránkovú konštrukciu. Následne Švédi ukázali, ako sa majú hrať presilovky a do čierneho sa trafil Lindblom. Päť minút pred koncom dostali Slováci šancu streliť kontaktný gól počas druhej presilovky v zápase. K prvej väčšej šanci našich sa dostal Šiška. Oslabeniu sa však favorit nakoniec ubránil, no necelé dve minúty pred koncom tretiny opäť išiel do štyroch. Najväčšiu šancu mali, paradoxne, po prieniku Holmströma Švédi.

Slovensko vyhralo úvodné vhadzovanie druhej tretiny a dostalo sa okamžite aj k zakončeniu. Švédi však zvyšok oslabenia prežili a následne opäť zobrali hru do svojich rúk. V 22. minúte bol za nedovolené bránenie vylúčený Romančík. Počas nej Surový dokázal ohroziť Söderströma, ale väčšie problémy mu nenarobil. Následne bol pri jednej strele nastrelený do nohy Maier, ale v hre pokračoval. Švédi presilovku tentokrát nevyužili, ale aj po jej skončení mali navrch. Do šancí sa však nedostávali. Od 28. minúty im zbytočným faulom pomohol Pospíšil. V oslabení vytiahol Húska pekný semafor pri strele Forslinga a eliminoval tak jedinú príležitosť „troch koruniek" v početnej prevahe. Krátko po návrate Pospíšila sa však stav menil. Na 3:0 zvýšil po peknej akcii Ehn. Krátko na to Slovákov podržal Húska, no Erikssona-Eka zároveň fauloval Koch a opäť sme hrali v oslabení. V jeho závere i krátko po jeho skončení podržal slovenský tím Húska. Švédi mali hru pod kontrolou a hrali trpezlivo na istotu. Slováci sa medzitým dostali k dvom propagačným strelám predtým, ako dostali pre technický priestupok Švédov šancu hrať od 38. minúty presilovú hru. Počas nej sa však k väčším príležitostiam dostalo oslabené mužstvo. Stav sa však nemenil.

Slováci začali tretiu tretinu aktívne, ale k prvej šanci sa v druhej minúte dostali Švédi. O dve minúty neskôr bol Húska opäť v strehu pri strele Kempeho. Hrušík sa krátko na to po peknej prihrávke Kocha predral cez dvoch hráčov, ale svoj výpad nezakončil ideálne. Nedáš – dostaneš. Švédi to potvrdili v 44. minúte, keď na 4:0 zvýšil Kempe. Švédom narástli krídla a Húska musel v krátkosti vytiahnuť ďalšie dva zákroky. Potom však prišiel čas na ďalšiu slovenskú presilovku, počas ktorej sa strhla aj menšia šarvátka. Presilovka nám nevyšla a s dávkou smoly v nej Húska inkasoval. Autorom gólu bol Lööke, ktorému pomohol šťastný odraz puku od mantinelu a korčule slovenského brankára. V 48. minúte bol vylúčený Romančík a našim pri strele Forslinga pomohla tyčka. Pri strele Peterssona ich zase podržal Húska a Slovensko v oslabení neinkasovalo. Osem a pol minúty pred koncom opäť zvonila tyčka. Tentokrát po strele Forsbacka-Karlssona. Následne mal po dlhšej dobe prácu aj Söderström. Švédi však mali všetko plne pod kontrolou a väčšinu času trávili v útočnom pásme. Päť minút pred koncom sa do veľkej šance dostal Nylander, ale Húsku neprekonal. O dve minúty neskôr však už prihrávku Timashova na gól zúžitkoval. V závere ešte Švédi mohli hrať jednu presilovku po vylúčení Pospíšila.

Söderström potreboval na čisté konto 17 zákrokov, ale medzi nimi bolo veľmi veľa rutinných zákrokov. Podstatne viac roboty mal Húska, ktorý čelil 55 strelám. Aj pri šiestich inkasovaných góloch si tak udržal 89,1% úspešnosť zákrokov.

Kým Švédov čaká v semifinále súboj proti víťazovi duelu medzi Fínskom a Kanadou, Slovensko opustí Helsinki s jednou výhrou z piatich zápasov a siedmou pozíciou v celkovom poradí.

Ernest Bokroš, tréner Slovenska: „Hráči k zápasu nepristúpili tak, ako sa na štvrťfinále majstrovstiev sveta patrí. Pre súpera sme boli vzhľadom k dôležitosti stretnutia až príliš ľahkou korisťou. Jediný, koho môžem po tomto zápase so Švédskom pochváliť, je brankár Adam Húska. Ten nás uchránil ešte od väčšej katastrofy. Inak nemám žiaden dôvod na hodnotenie.“

Zostava Slovenska: Húska (Škorvánek) – Sloboda, Jaroš (C), Koch, Romančík, Moravčík, Ivanič, Maier – Bondra, Milý, Sukeľ (A) – Šiška (A), Hrušík, Lešťan – Briestenský, Huňa, Surový – Paločko, Pospíšil.

Zostava Švédska: Söderström (Sandström) – Legesson, Forsling, Ollas-Mattsson, Englund (C), Larsson, Carlsson, Petersson – Lindblom, Holmström (A), Kempe – Timashov, Asplud, A. Nylander – Forsbacka-Karlsson, Grundström, Eriksson Ek – Lööke, Ehn, Karlsson.