MSJ 2011    MSJ 2012    MSJ 2013    MSJ 2014    MSJ 2015    NHL    KHL

MSJ 2016: Dnes spoznáme nových juniorských šampiónov

Utorok, 05.01.2016 / Autor: Marek Kantorík
Majstrovstvá sveta hráčov do 20 rokov ponúkli zaujímavé semifinálové zápasy, no vzrušujúcim bude aj finálový duel medzi domácim Fínskom a Ruskom. Kto zvíťazí?

Miernym favoritom je Fínsko, ktoré si zahrá o zlato len druhýkrát za posledných pätnásť rokov. Pri poslednej finálovej účasti (2014) sa stalo majstrom sveta.

Naopak, Rusi hrali deväťkrát vo finále od roku 2000. Pri vlaňajšej účasti prehrali s Kanadou. Hokejová veľmoc však získa (bez ohľadu na výsledok) šiesty cenný kov za sebou.

Je zaujímavé, že oba tímy hrali v rovnakej skupine a nastúpili aj proti Slovensku. Naša reprezentácia však prehrala obidva duely – s Fínskom 3:8, s Ruskom 1:2.

Vzájomný súboj mužstiev sa skončil ruským víťazstvom v pomere 6:4, hoci Fíni vyhrávali už 3:1. Bola to však jediná prehra, ktorú doteraz „Suomi" zaznamenali. Rusi vyhrali šesťkrát za sebou.
Vo vyraďovacej časti sa však natrápili obe reprezentácie. Fíni najskôr vo štvrťfinále vyradili po gólovej prestrelke Kanaďanov (6:5) a potom v semifinále zdolali v škandinávskom derby Švédov 2:1.

Rusi boli blízko vyradenia vo štvrťfinále, keď ešte minútu pred koncom tretej tretiny prehrávali s Dánmi 2:3. Po dvoch góloch kapitána Kameneva napokon vyhrali 4:3 po predĺžení. V semifinále následne ustrážili najväčšie americké hviezdy a zvíťazili 2:1.

Fíni sa spoliehajú najmä na útok Puljujärvi-Aho-Laine, ktorý nazbieral dohromady skvelých 38 bodov (15+23). Každý z nich figuruje v prvej štvorke bodovania (prvý je Puljujärvi s 15 bodmi).

Najproduktívnejším Rusom je Korškov, ktorý získal osem bodov. Rusi však disponujú kvalitnou defenzívou na čele s Provorovom a brankármi Georgievom so Samsonovom.

Zápas sa začína o 19.30 nášho času. Ešte predtým, od 15.00, sa hrá duel o tretie miesto medzi Švédskom a USA.

Povedali po semifinále:

Zdroj: iihf.com.

Mikko Rantanen (Fínsko): „Myslím si, že každý by sa chcel prísť pozrieť na zápas, ale nie všetci majú tú možnosť. Duel si však budú môcť ľudia pozrieť aj v televízii, takže nás budú aj takto podporovať.“

Radel Fazleiev (Rusko): „Neuveriteľné. Nemôžem uveriť, že sme to dokázali. Celý život som hral pre toto a urobím všetko, aby som zajtra získal zlatú medailu.“

Alexander Mikulovič (Rusko): „Proti každému budeme hrať tvrdo. Nezáleži na tom, či to je Kasperi Kapanen alebo hráč zo štvrtej formácie.“