MSJ 2011    MSJ 2012    MSJ 2013    MSJ 2014    MSJ 2015    NHL    KHL

MSJ 2016: Vo finále si zahrajú Fíni proti Rusom + video

Pondelok, 04.01.2016 / Autor: Marek Kantorík
Fínski reprezentanti vyhrali v úvodnom semifinálom zápase MS hráčov do 20 rokov nad Švédmi 2:1 a postúpili do finále. V ňom narazia na Rusov, ktorí v druhom semifinále porazili Spojené štáty americké 2:1.

Švédsko - Fínsko 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)

Góly: 11. Asplund (Timašov, Larsson) - 32. Hintz (Rantanen, Kapanen), 34. Kalapudas (Rantanen, Kapanen)(PP)

V prvom semifinálovom zápase sa diváci nenudili, hoci videli len tri góly. Oba tímy sa však prezentovali aktívnou hrou smerom dopredu a vypracovali si niekoľko zaujímavých gólových šancí. Vyrovnaný duel dopadol lepšie pre domácich Fínov, ktorí zvíťazili 2:1. Skóre zápasu otvorili Švédi v 11. minúte, keď Timašov našiel pred bránou voľného Asplunda. Fíni, ktorých povzbudovala vypredaná Hartwall Aréna, sa dočkali vyrovnania v polovici druhej tretiny. Rantanen poslal puk pred bránu na Hintza, ktorý prekonal Söderströma strelou nad vyrážačku. O dve minúty na to sa domáci ujali vedenia. A opäť mal v tom prsty agilný kapitán Rantanen. Ten najskôr nahral spoza brány Kalapudasovi, presunul sa pred Söderströma a výskokom sa vyhol delovke spoluhráča, ktorý zaznamenal tretí gól na turnaji. Švédi sa snažili vyrovnať, čo sa im však nepodarilo ani pri hre bez brankára. Kähkönen prispel k víťazstvu 21 zákrokmi. Söderström, ktorý vychytal dva shutouty za sebou, chytil 25 striel. Fíni si zahrajú vo finále MS druhýkrát za posledných 15 rokov. Naposledy bojovali o zlato pred dvoma rokmi, keď sa nakoniec stali majstrami sveta.

Rusko - USA 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Góly: 36. Kraskovskij (Korškov), 38. Korškov – 10. Dvorak (Milano, Werenski)

Ruský tréner urobil pred duelom zaujímavý ťah a do brány poslal Samsonova, ktorý predtým dostal šancu len v jednom zápase. Ukázal však, prečo je považovaný za jeden z najväčších brankárskych talentov. Predviedol 26 zákrokov a doviedol Rusko k výhre 2:1 nad Spojenými štátmi americkými. Večerný duel mal podobný priebeh ako ten prvý. V prvej dvadsaťminútovke sa ujal vedenia papierový favorit duelu, keď sa v 10. minúte presadil Dvorak. V druhej tretine však ruskí hráči stav otočili, keď v priebehu dvoch minút prekonali Nedeljkovica Kraskovskij a Korškov. Americký brankár opustil duel s 31 zákrokmi a jeho tímu v závere nepomohlo ani jeho odvolanie z brány. Rusi tretíkrát po sebe v zápase play-off porazili Američanov a vo finále si zahrajú v druhom roku po sebe. Na zlato čakajú od roku 2011.