MSJ 2011    MSJ 2012    MSJ 2013    MSJ 2014    MSJ 2015    NHL    KHL

Švédi vyzvú v semifinále domácich Fínov, na USA čakajú Rusi

Sobota, 02.01.2016 / Autor: Jozef Struhár
Švajčiari vyhrali prvý duel v sérii o záchranu proti Bielorusku 5:1, ale svoje zápasy na majstrovstvách sveta juniorov majú za sebou už aj štvrťfinalisti. Favorizované Rusko sa nečakane natrápilo s Dánskom, domáce Fínsko vyradilo obhajcu titulu a USA deklasovali Česko.

Rusko – Dánsko 4:3 PP (1:0, 0:2, 2:1, 1:0)

Dánsko bolo blízko k prekvapeniu, ale neprežilo enormný tlak Ruska v záverečných minútach tretej tretiny a následne inkasovalo aj v predĺžení. Hrdinom neefektívnej „zbornej" sa stal kapitán Kamenev, ktorý 44 sekúnd pred koncom normálneho hracieho času vyrovnal a strelil aj víťazný gól v piatej minúte nadstaveného času. Rusi mali v zápase prevahu, ale nevedeli z množstva šancí streliť góly. Dánsky brankár Lillie predviedol 42 zákrokov. Prekonali ho aj Korškov a Lauta. Z 21 dánskych striel našli recept na Georgieva Markus Jensen, Olsen a Christensen.

Fínsko – Kanada 6:5 (1:2, 3:1, 2:2)

Domáci Fíni prehrávali v polovici prvej tretiny 0:2, ale vyrovnali. Po druhej tretine už viedli 4:3 a nakoniec vďaka gólu Laineho v presilovej hre o dvoch hráčov z 55. minúty zvíťazili 6:5. Vyradili tak úradujúcich šampiónov z Kanady a postúpili do semifinále. Laine strelil v zápase dva góly a pridal asistenciu, Aho raz skóroval a dvakrát asistoval. Po tri body za prihrávky nazbierali Juolevi a Puljujärvi, ktorý si s 15 bodmi upevnil pozíciu lídra produktivity turnaja. Skórovali aj dvojbodový Saarela, Nattinen a Kalapudas, Vehvilainen s Kahkonenom spolu zastavili 29 striel. Prvého menovaného prekonali Konecny, Strome a dvojbodový Crouse, druhého už len dvojgólový Marner v presilovkách. Kapitán Point dvakrát asistoval a Blackwood inkasoval všetky góly z 29 striel. Na Fínov čakajú v semifinále zatiaľ neporazení Švédi.

USA – Česko 7:0 (2:0, 3:0, 2:0)

Američania vyleteli na Čechov a nedali im šancu pomýšľať na postup vďaka vysokej streleckej efektivite. Zrodil sa tiež prvý hetrik na turnaji, ktorý strelil Auston Matthews, pričom využil dve presilové hry. Skórovali aj trojbodový Schmaltz, Dvorak, Eansor a DeBricant. Nedeljkovic chytil všetkých 28 striel súpera. Vaněček na českej strane striedal už po prvej tretine a nahradil do Stezka. Američania sa v semifinále stretnú s Rusmi.